Astana két jelentősebb részre osztható: az Isim folyó jobb oldalán van a régi város, a baloldalán a szupermodern új város, aminek hídjai, modern épületei, toronyházai, plázái világvárosi jellegűek. Utcái rendkívül szélesek, terei hatalmasok, parkjai gyönyörűek, szemet kápráztató virágszőnyegekkel. A régi városban az utcák keskenyebbek és hétköznapi csúcsidőkben gyakori a közlekedési dugó.
A monumentalitás a legjellemzőbb a város látványára. Hatalmas távolságok vannak, így mindenki autóval jár, aki teheti. Nem nagyon sétálgatnak emberek az utcán, köszönhetően ez a klímának is, hiszen földrajzi adottságainak köszönhetően a település elég erős szeleknek van kitéve. Viszont a városi közlekedés is rendkívül jó, autóbusszal mindenhova el lehet jutni.
A város abból a szempontból hasonlít Dubaira, hogy az a sivatag; ez pedig a sztyeppe közepén épült fel a semmiből. Mindkettő modern, megtervezett város, ezért óvárosuk sincs. Asztana esti kivilágítása is káprázatos, a helyiek nemhiába nevezik a fények városának.
105 méter magas Bayterek-torony a főváros jelképe, nagy büszkesége, amelyet mindenképp érdemes megnézni. A torony az élet fáját és az aranytojást képvisel, aminek a tetejében egy kilátót alakítottak ki. Itt található a Nagy elnök aranyozott tenyere, amibe a látogatók is belehelyezhetik tenyerüket.
Kazahsztánban a közbiztonság általában jónak mondható, a közterületeken, a főutak mentén állandó a rendőri jelenlét. Az országnak nincsen olyan térsége, amelynek felkeresése a nem javasolt kategóriába tartozna.
Az idősebb generáció beszél oroszul, a fiatalok pedig angolul is. A kazahok általában vendégszeretőek, segítőkészek, a magyarokat rokonnépnek tekintik.